Archiwum 21 lutego 2017


lut 21 2017 Pozycjonowanie stron WWW
Komentarze: 0

 Cześć.

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o pozycjonowaniu stron WWW. Przejdźmy już do części właściwej co to właściwie jest pozycjonowanie stron WWW i z czym to się je?

Załóżmy, że mamy swoją stronę internetową i chcemy zwiększyć jej popularność. Pragniemy ją zareklamować. Od czego zacząć? Warto na początku skupić się na tym, aby nasza strona pojawiała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania słów kluczowych. Możemy to osiągnąć na kilka sposobów - zaczynając od np. wybudowania porządnego zaplecza. Takie buduje się poprzez dodawanie artykułów które będą zawierać słowa kluczowe, które z kolei będą kierować czytających na naszą stronę. Jest to bardzo uogólniony opis jednak z grubsza polega to właśnie na takim działaniu. Jest to czasochłonne i nie przynosi natychmiastowych efektów jednak z czasem dobrze zbudowane zaplecze przynosi zaskakujące skutki.

Kolejnym działaniem które musimy podjąć, aby rozpowszechnić naszą witrynę jest umieszczenie adresu do niej w różnego rodzaju katalogach. W Internecie bez trudu znajdziemy linkownie czy katalogi stron na których, najczesciej za darmo, możemy umieścić baner i link do naszej witryny. Pamiętajmy jednak by dobrze oznaczyć naszą stronę i nie dodawać linku do strony z kulinariami do katalogu 'motoryzacja' ;).

Następnym działaniem jakie możemy podjąć jest udzielanie się na forach tematycznych i lokalnych w których wspomnimy o naszej stronie lub, o ile nie jest to zabronione, będziemy mogli kogoś konkretnie nakierować na nasz adres.

To tyle jeśli chodzi o  pozycjonowanie stron. Tak jak wspomniałam na początku, zdaję sobie sprawę, że potraktowałem temat bardzo ogólnie jednak mam nadzieję, że ktoś zdoła wynieść coś nowego z mojego krótkiego wpisu. Dzięki i do zobaczenia.

 

lut 21 2017 WordPress, Joomla!, Drupal - który wybrać?...
Komentarze: 0

 

Systemy zarządzania treścią są obecne w większości stron internetowych. Dla przeciętnego internauty nie będą one widoczne jednak dla developera stanowią duże ułatwienie w tworzeniu i aktualizacji stron WWW. Obecnie na rynku znajduje się wiele systemów CMS które oferują szeroką gamę wtyczek i różnią się od siebie stopniem skomplikowania, wyglądem oraz możliwościami jakie oferują. Najpopularniejsze to: WordPress, Joomla oraz Drupal, oprócz tego jest oczywiście jeszcze kilka mniej znanych systemów ale są one na tyle egzotyczne, że ograniczę się tylko do porównania tych trzech.

Zacznę od najpopularniejszego systemu jakim jest WordPress. Zyskał on swoją sławę tym, że jest niezwykle prosty w obsłudze - nie wymaga znajomości HTML, CSS, o PHP nie wspominając. Ma on preinstalowaną funkcje wtyczek i szablonów które można po prostu wybrać z listy i zainstalować. Ważnym aspektem jest to, że WordPress ma największe na świecie wsparcie społeczności w języku angielskim co wpływa na liczbę stworzonych wtyczek i szablonów. Obecnie liczba dostępnych rozszerzeń to już kilkanaście tysięcy i stale rośnie. W Polsce również możemy liczyć na wsparcie techniczne WordPress w naszym rodzimym jeżyku. Jeśli chodzi o szablony do WordPress-a to mamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru, zarówno darmowych jak i tych płatnych, jednak jak można się domyśleć, te drugie są o wiele bardziej zróżnicowane i ciekawsze. Oprócz tego mamy możliwość modyfikować wygląd i stopień rozbudowania menu, a także po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek jesteśmy w stanie dodawać niestandardowe etykiety i kategorie. WordPress ma też swoje wady: paradoksalnie fakt, że nie wymaga znajomości PHP i HTML do używania sprawia, że nie możemy go również modyfikować jeżeli nie mamy rozeznania w tych językach. Oprócz tego aby WordPress mógł osiągnąć standardy konkurentów trzeba już na początku zainstalować kilka-kilkanaście wtyczek. Łatwo jest wywnioskować, że WordPress jest najlepszy dla początkujących użytkowników - łatwy w obsłudze, posiada duże wsparcie społeczności oraz oferuje zestawy dla początkujących.

Po drugiej stronie bieguna jest Drupal. Jest to o wiele bardziej skomplikowany i rozbudowany CMS który cieszy się uznaniem wśród doświadczonych programistów. Domyślnie Drupal oferuje wszystkie podstawowe funkcje - tworzenie stron, blogów, forum i portali społecznościowych. Oprócz tego można zarządzać wyglądem strony np. korzystając z gotowych szablonów bez konieczności tworzenia wszystkiego od początku. Różnica pomiędzy WordPressem a Drupalem polega na tym, ze ten drugi pozwala na tworzenie znacznie bardziej kompleksowych układów stron. Jeśli chodzi o treść to Drupal słynie z tego, że ma możliwość tworzyć i zarządzać różnego rodzaju treściami od ankiet po zarządzanie grupami użytkowników. Jeśli chodzi o wtyczki i wsparcie społeczności to nie mamy tutaj takiego pola do popisu jak w przypadku WordPressa jednak możemy liczyć na kilka tysięcy dostępnych wtyczek oraz kompletną dokumentację ale tylko i wyłącznie w języku angielskim. Mówiąc o wadach Drupala przede wszystkim nie on user-friendly. Poza tym wymaga specjalistycznej znajomości PHP gdy chcemy wprowadzić jakieś większe modyfikacje.

Na koniec zostawiłem sobie system Joomla który jest czymś pomiędzy Drupalem a WordPressem. Nie jest tak bardzo skomplikowany i wymagający jak Drupal jednak jest o wiele bardziej rozbudowany niż WordPress. Być może dlatego Joomla pozostaje numerem jeden wśród polskich programistów. Posiada kilka tysięcy darmowych wtyczek, mnóstwo tutoriali dla początkujących jak i wsparcie zarówno zagranicznej jak i polskiej społeczności. Zarządzanie i nawigacja na początku mogą się wydawać skomplikowane jednak z czasem wszystko można opanować i w pełni korzystać ze skryptu. Zaletą o której trzeba wspomnieć jest to, że bardzo łatwo można system ten zaktualizować oraz, że ma też całkiem spore możliwości modyfikowania graficznego projektu strony. Niestety Joomla! posiada też wady. Pierwszą jest to, że nie jest tak rozbudowana jak Drupal ale nadal wyprzedza WordPressa. Kolejną jest fakt, że Joomla wymaga dość dobrego serwera ponieważ jest relatywnie 'cięższa' od innych CMS-ów. No koniec wspomnę, że niektóre wtyczki do Joomli są płatne podczas gdy do innych systemów tego typu mogą one być darmowe.

Podsumowując: decyzja którego CMS-a użyjemy w największym stopniu zależy od naszego zaawansowania. Doświadczeni programiści będą się skłaniać się ku systemom Drupal i Joomla! natomiast początkujący wybiorą WordPress. Zdecydujmy więc jak bardzo skomplikowaną stronę chcemy mieć a potem dobierzmy system odpowiedni do jej utworzenia.

kasienka90 : :