lut 03 2017

Grafika rastrowa a grafika wektorowa.


Komentarze: 0

 Cześć

Kilka słów o grafice, a konkretniej, chciałabym Wam przybliżyć różnice pomiędzy grafiką rastrową, a wektorową oraz  korzyści lub wady wynikające z używania jednej lub drugiej formy. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że praktycznie każdy obrazek lub zdjęcie jakie możemy znaleźć  na stronach internetowych jest zapisany w jednym z tych dwóch formatów. Większość z nas spotkało się z sytuacją, w której chcieliśmy powiększyć obrazek lub logo jednak im większy się stawał tym bardziej widać było „ziarna” czyli piksele. Jest to typowy przykład obrazka zapisanego w formie rastrowej. Na czym polega różnica? Już spieszę z tłumaczeniem.

Zacznę od wspomnianej grafiki rastrowej. Ogólnie można powiedzieć, że każdy obrazek zapisany w tej formie  jest bitmapą,  na której do każdego konkretnego piksela jest przypisany dany kolor. Najczęściej zapisane są w formacie bitmapy. Inne formaty takie jak popularny .jpeg czy .tiff lub .png również przechowują grafikę rastrową jednak jest u nich zastosowana pewna forma kompresji.

Grafika wektorowa jest na pozór czymś bardziej skomplikowanym. Opiera się ona na matematycznych równaniach które określają od którego do którego punktu ma się znajdować dany kolor. W tym formacie każdą grafikę można przedstawić za pomocą prymitywnych obiektów matematycznych takich jak linie, poligony, okręgi, elipsy itp.

Jak powyższe różnice sprawdzają się w praktyce? Każda forma ma swoje wady i zalety. Obrazki zapisane w grafice wektorowej potrzebują znacznie mniej informacji do zapisania więc pliki, nawet w wysokiej rozdzielczości są dość małe. W grafice rastrowej każdy piksel musi być opisany więc pliki te są dość ‚ciężkie’. Jest i druga strona medalu: obrazu zapisane w formacie wektorowym często nie mają odpowiedniej liczby detali lub ich powiększanie może obnażyć nierówności matematyczne. Pamiętajmy też, że wzorce matematyczne mogą być różnie interpretowane w zależności od urządzenia na jakim je przeglądamy. Dlatego też niektóre drukarnie zastrzegają sobie prawo do wykonywania zleceń tylko z plików zapisany w odpowiednim formacie. Jednak jest to sporadyczna sytuacja gdyż dobre drukarnie potrafią sobie poradzić z konwersją plików z formy rastrowej na wektorową, co jest jak najbardziej możliwe.

Na dzisiaj to wszystko, mam nadzieję, że ta krótka notka troszeczkę rozjaśniła Wam temat różnic pomiędzy tymi dwoma formatami. Dziękuje za uwagę i do zobaczenia.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz